OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Materiál na paličkovanie


Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.
 
Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.



obr. 1 - zlaté a strieborné nite

Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a rozmanitou farebnosťou. Používal sa aj surový nefarbený hodváb.

Hodvábne nite sú veľmi príjemné na dotyk so svojim charakteristickým leskom (obr. 2). Veľa sa používali napr. v Slovenskogrobskej čipke. Nájdeme ich najmä v hrúbkach 30 a 40 a je možné ich použiť buď na celú čipku, alebo v kombinácii s balvnennou niťou kde budú tvoriť buď v strede retiazku alebo iný detail.



obr. 2 - hodvábne nite

Žihľavové nite
Ďalším druhom nití ktoré boli používané na paličkovanie a v 17.-19. storočí boli veľmi vyhľadávané, boli nite žihľavové. Mali príjemnú smotanovú farbu alebo farbu zrelého obilia. Do Európy sa dovážali, časom boli nahradené bavlnenými niťami.

Ľanové a konopné nite
Z historických prameňov z 18. storočia sa dozvedáme, že na našom území sa veľa pradie a tká. Priadlo sa najmä z ľanu a konope. Nite z týchto materiálov sa vyrábali ručne doma a vznikalo z nich veľa čipiek.
Ľanové a konopné nite sú charakteritické svojou štruktúrou, prírodnými farbami a používajú sa na paličkovanie aj dnes (obr. 3). Ak sa rozhodneme ich vyskúšať je vhodné mať už s paličkovaním určité skúsenosti aby sme neboli sklamané. Na začiatok tento druh nití používajme ako osnovné nite v stredovej časti čipky kde nám budú vytvárať zaujímavý detail. Neskôr je možné použiť tento materiál aj ako vodiaci, a upliesť si tak celú čipku. Je to rada ktorú som dostala od svojej učiteľky paličkovania a naozaj mi pomohla.

Ľan a konope je ručne pradené preto si treba vybrať materiál, ktorý je pevný aby sa nám počas práce netrhal. Niekedy je potrebné aby boli tenké nite spradené do dvojnitky a vydržali tak ťah ktorý vzniká pri paličkovaní.



obr. 3 - ľanové a konopné nite

Bavlnené nite
Ďalším materiálom je bavlna a bavlnené nite (obr. 4). Do Uhorska ich dovážali tureckí kupci už v 16. storočí. Z 18. storočia sú záznamy z Banskej Štiavnice kde sa spriadaním bavlny živilo cez 2000 osôb. Bavlnené vlákno sa dá krásne bieliť čím bolo u žien veľmi cenené. Tiež sa dalo veľmi dobre spracúvať strojmi a tak bolo možné vyrábať rôzne hrúbky vlákna. Veľmi bohatá škála farebných bavlnených nití sa uplatnila v regionálnych typoch čipiek a výšiviek.

Bavlnené nite poznáme v rôznych označeniach. Veľmi vhodné sú bavlnené nite Anchor. Sú v rôznych hrúbkach (od 10 do 100) a farbených odtieňoch. Na tenkú tylovú čipku sa používa Anchor 100 a na šnorovku 10. Na celočipkové dečky vyberáme hrúbky 40 - 60 - 80, záleží od hustoty vzoru a počtu párov.

Ďalšími sú nite Cordonet, ktoré majú špecifické vlákno. Niektoré čipkárky ich používajú hojne iné vôbec. Ja osobne sa týmto nitiam vyhýbam ak je to možné. Pletie sa mi s nimi horšie preto že sa "krútia". Nie sú vhodné na tylovú čipku.

Na paličkovanie sa používajú aj tenké nite - "cverny", alebo sa tiež volajú "šicí hodváb". Ide o bavlnené nite ktoré sa používajú na šitie do šijacích strojov. Ja používam nite v hrúbke 50 od firmy Amann najmä na tylovú čipku, ale aj na banícku čipku.

Čipka pletená v baníckych lokalitách bola určená na predaj. Plietla sa z bavlnených nití, bola redšia.



obr. 4 - bavlnené nite Anchor, Cordonet a "šicí hodváb"

Perlovka
Pre začiatočníkov sa v literatúre často objavuje doporučenie, že je vhodné na začiatok použiť Perlovku na vyšívanie (obr. 5). Je to možné vyskúšať. Perlovka má len jednu nevýhodu a to, že niť je klzkejšia pri pletení čipky a tiež sa ňou horšie čipka ukončuje lebo sa kĺže. Moje odporúčanie na začiatok je skôr Monika, háčkovacia priadza, ktorá je síce trochu hrubšia ale nie je také klzká a dobre sa s ňou učí pliesť. Ja som ju objavila vo svojich paličkárskych začiatkoch a vznikali z nej moje prvé vzorkovníky.



obr. 5 - Perlovka na vyšívanie